- a létesítmény (iroda, telephely), üzemeltetésével, fejlesztésével összhangban a jogszabályokban meghatározott (OTSZ, OTÉK, végrehajtó rendeletek) tűzvédelmi követelményeinek történő megfelelésről,
- a tevékenységi körével kapcsolatos veszélyhelyzetek megelőzésének és elhárításának feltételeiről,
- a közvetlen tűzvédelmet szolgáló – jogszabályban, hatósági határozatban előírt – tűzvédelmi berendezés, készülék, állandó üzemképes állapotban tartásáról, jogszabályban előírt időszakos ellenőrzéséről, valamint az oltóvíz és egyéb
oltóanyagok biztosításáról, - a tevékenységi körével kapcsolatos tűzesetek megelőzésének és oltásának, jogszabályokban meghatározott feltételeinek biztosításáról.
Tűzvédelmi feladataik az OTSZ alapján
A menekülési útvonalakat minden esetben világító (vagy utánvilágító) biztonsági jelekkel (táblákkal) kell megjelölni (398. §).
A kijárati, vészkijárati ajtónál utánvilágító táblát kell elhelyezni (396 §). A bejáratnál és a helyiségekben a tűz- vagy robbanásveszélyre, az előírásokra figyelmeztető és tiltó rendelkezéseket tartalmazó jelet kell elhelyezni.
A közmű nyitó- és zárószerkezetét, a villamos berendezés kapcsolóját meg kell jelölni táblával (OTSZ 565. §). A tűzoltó készülékeket utánvilágító biztonsági jellel kell megjelölni. (401. §)
A tűzvédelmi törvény az 5-nél több munkavállalót foglalkoztató cégek számára írja elő a fent felsorolt tűzvédelmi kötelezettségek tűzvédelmi szabályzat formájában történő írásba foglalását. Az ennél kevesebb létszámú munkavállalót foglalkoztató cég választhat egyéb formát is a tűzvédelmi szabályok megfogalmazására a cég számára munkát végzők
tájékoztatása céljából (pl. Tűzvédelmi Házirend/Útmutató/Utasítás/Szabályok)
A cég ügyvezetőjének/tulajdonosának kötelezettsége ezeket a szabályokat, előírásokat megismertetni, valamint a szabályokat betartatni. Egy esetleges tűzeset bekövetkeztekor (tűzvizsgálat, biztosítói vizsgálat, kárfelmérés során, amikor a kár nagyságának, okozójának, felelősségeknek a megállapítása történik) kulcsfontosságú annak bizonyítása, hogy ki hogyan tett eleget tűzvédelmi kötelezettségeinek (a legjobb bizonyíték az írásban közölt és aláírásukkal igazoltan átvett szabályok, utasítások).
A jogszabályokban előírt tűzvédelmi kötelezettségek folyamatos megtartását a tűzvédelmi hatóság (katasztrófavédelem) ellenőrzi, szabálytalanságok esetén tűzvédelmi bírságot szab ki. Tűzvédelmi bírság fizetésére a magánszemélyek, a jogi személyek, és ezek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetei a 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint kötelezhetők. A tűzvédelmi bírság adók módjára behajtandó köztartozás. (Ttv. 43. §)
Látogatóközpontok, rendezvények, oktatási központok tűzvédelme
I. Az intézmény Tűzvédelmi Szabályzata
I. Az intézmény Tűzvédelmi Szabályzatának elkészíttetése tűzvédelmi szakemberrel, melyet a hatályos jogszabályoknak megfelelően évenként aktualizálni szükséges.
A Szabályzat kötelező tartalmi elemei:
- a munkáltató és a munkát végzők tűzvédelmi kötelezettségei,
- a munkavégzéssel kapcsolatos tűzvédelmi szabályok,
- magatartási szabályok tűz megelőzésére, tűzoltásra, menekülésre-mentésre,
- kiürítés-számítás veszély esetén az épület gyors elhagyásának biztosításához,
- menekülési terv,
- a kiürítési útvonalat tartalmazó helyszínrajzok,
- a menekülési utak biztosításának szabályai,
- a helyiségek használatának előírásai,
- a tárolás szabályai,
- az épület kockázati osztályba sorolása,
- a tűzvédelmi eszközök, berendezések, felszerelések, ellenőrzések nyilvántartásai.
- Tűz esetén követendő magatartási szabályok leírása
- Szükség szerinti rendezvény tervek írása
II. Tűzvédelmi oktatás biztosítása
- aktualizált tananyag készíttetése szakemberrel,
- oktatás megtartása, az oktatási napló hitelesítése,
- közreműködés a tűzvédelmi szakvizsgához kötött munkakörökben a tűzvédelmi szakvizsga bizonyítvány megszerzésében.
III. Tűzriadó gyakorlat tartása a munkavállalók számára
Évente egy alkalommal tűzriadó gyakorlatot kell tartani, amelyet jegyzőkönyvben is szükséges dokumentálni, s ezt a többi tűzvédelmi irattal együtt kell tárolni.
IV. A menekülési útvonalak biztosítása
- menekülést jelző táblák, biztonsági jelek kihelyezése (pl. kijárat, menekülési útvonaljelző tábla, dohányzást tiltó tábla stb.),
- a közlekedési útvonalak, kijáratok állandó szabadon tartása.
V. Tűzoltó készülékek felszerelése, karbantartásuk elvégzése
- Szintenként és a jogszabályban előírt helyiségekbe tűzoltó készülékek felszerelése, szakember által történő karbantartása (évenként alap-, 5 évenként közép-, 10 évenként teljes karbantartása).
- Kötelező üzemeletetői ellenőrzések megtartása és a tűzvédelmi üzemeltetési naplók vezetése.
- Tűzveszélyes tevékenység engedélyeztetéshez a felhasználói kiegészítés elkészítése.
- Tűzvédelmi üzemeltetési naplók vezetése:
- tűzoltó készülékhez,
- tűzgátló füstgátló ajtókhoz,
- menekülési útirányjelzőkhöz,
- ajtó vésznyitókhoz,
- tűzgátló tömítésekhez,
- tűzoltó vízforrásokhoz.
- Kötelező időszakos villamos biztonsági felülvizsgálatok elvégeztetése (3. ill 6. évente).
- Légtechnikai kötelező felülvizsgálatok elvégeztetése.
- Villámvédelmi felülvizsgálatok elvégeztetése.
- Tűzjelző rendszer időszakos karbantartás, felülvizsgálat ellenőrzések és hibajavítások elvégeztetése.
- Co jelző rendszer időszakos felülvizsgálatok és hiba javítások elvégeztetése.
A Tűzvédelmi Szabályzatban foglaltak megtartását folyamatosan ellenőrizni szükséges!
- Az előírások betartását 2012. január 1-jétől az első fokú tűzvédelmi hatóság, vagyis az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség ellenőrzi és a szabálytalanságokért a hatósági bírságokról szóló 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet alapján bírságot szab ki, amely a tűzvédelmi törvény 43. § alapján adók módjára behajtandó köztartozás.
Képviselet
Felkérésre vállaljuk az Ügyfél teljeskörű képviseletét az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és kirendeltségei.
Szaktanácsadással segítjük a tűzvédelmi előírások érvényesülését a nem építési engedélyhez kötött átalakítások, korszerűsítések kivitelezési munkálatait.
Tűz-és munkavédelmi online oktatás
Cégünk legújabb szolgáltatása a Tűz-és munkavédelmi online oktatási rendszer, az ú.n. e-learning rendszer bevezetése, amely segítségével csupán egy elektronikus eszköz igénybevételével azonnal lebonyolíthatók a kötelező tűz-és munkavédelmi oktatások.
A megoldás előnyei:
- Felváltja a papíralapú képzéseket
- Az e-learning alapú képzés gyorsabb, nem kell külön oktatást szervezni
- Gazdaságosabb, mivel kevesebb időt von el a munkából
- Hozzájárul a belső képzések egységesítéséhez
- Mérhetővé és követhetővé teszi a képzéseken résztvevők fejlődését.
A munka és tűzvédelmi oktatás elsajátításának legkorszerűbb formája az elektronikus oktatási rendszer, amelynek legfontosabb ismérve, hogy a tananyag személyre szabottan, az Ön cégének sajátosságaira építhető.
A képzés tájékoztatást nyújt az ismeretanyag elsajátításának mértékéről is és igény szerint „a tanfolyam” elvégzését vizsgabizonyítvánnyal is elismerjük, alátámasztjuk. Továbbá segítséget nyújt a vállalat munka- és tűzvédelmi szabályzatainak alaposabb megismerésében.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban nagy létszámú, több telephellyel rendelkező irodai cégek, call centerek részére, akik szeretnék gyorsan, egyszerűen lebonyolítani a kötelező oktatásokat.